Results for week ending May 5, 2019

Saturday, May 4th 2019. 

Stroke – Monthly Medal

Medal Winner: Reno Borg (7) with 69 nett

A Grade Winner: Reno Borg (7) with 69 nett

B Grade Winner: Bruce Speck (26) with 72 nett on C/B

Scratch Winner: Reno Borg with 76 gross on C/B

DTL:  Roger Barnes 72;  Allan Watson 72;  Jeff Hasthorpe 73;

Harold McNair 74;  Peter Moss 74;  John Tabuteau 74;

John Robinson  74.

NTP’s: 2nd – Tim Cross;  5th– Bruce aplin;  11th -Tim Cross;

13th – Warwick Griggs;  15th – Peter Rhodes

BIRDIES: 2nd – Tim Cross;  5th – Peter Pankhurst.

 

Friday,  May 3rd

Stableford

A Grade Winner: Ian Miles (10) with 38 pts

B Grade Winner: Iain Luck (22) with 36 pts

DTL:  Michael Lithgow 36; John Pisa 35;  Peter Brown 35;

Noel Cornish 35;  Simon Duff  34;  Roger Matheson 33;

Jeff Hasthorpe 33.

BIRDIES: 5 -Mick Peel, Noel Cornish, Peter Brown, Simon Duff;

13 – Paul Robertson, Russell Dent

EAGLE – 7th – John Pisa

 

 

LADIES

Wednesday, 1st May:

Stroke/Monthly Medal with 20 players

Nett Winner: Aija Owen (24) with 70 nett

Runner-Up: Cheryl Deppeler (17) with 73 nett c/b

Scratch Winner: Cheryl Deppeler with 90

Putting: Aija Owen with 26 putts

Down the Line: Bronwyn Wallace with 73 nett, Aileen McNair, Cheryl Toyne and Lyn Powell with 77 nett

Nearest the pin – 5th Cheryl Deppeler, 15th Donna Mellon

 

 

SENIORS

Tuesday 30th April, 2019.

4BBB Stableford  Players:

Winning Team:  Max Taylor & Rob Davy (24). R/UP Team:  Bev Keily & Nola Fordham (23) C/B

DTL Team 1:   Neville Wallace & Steve Gould DTL Team 2:   Geoff Coulter & Harold McNair

NTP:   Rob DeVries   Bradmans Award:   John Bayley & Glenn Doolan

 

 

 

Thursday, 2nd May, 2019.

Stroke, Monthly Medal

Ladies Winner:  Olive Robinson (32)     R/Up:  Anne Outhred (33)

Scratch Winner:  Karen McGregor (48)

DTL’s:  Margaret Grant (34), Di Bayley (34) Par 3 Event:  Aileen McNair

NTP:  Di Bayley    Bradman’s:   Olwyn Balfour (C/B)

Men’s Winner:  Harold McNair (30) R/Up:  Max Taylor (33) C/B

Scratch Winner:  Gavin Patchett (39)

DTL’s:  Graeme Grant (33), Russ Balfour (34), Ron Keith (34), Rob Hardaker (36 (C/B), Charlie Street (36) C/B.

Par 3 Event:  Gavin Patchett, Chris Labour, Rob Davie, Graeme Harris.

NTP:  Charlie Hooker   Bradman’s:  Ian Outhred