Results for the week ending September 9, 2018

Saturday September 8th, 2018.

Stableford and the final round of the teams event.

A Grade Winner: Rob Phoenix (2) with 38 pts

B Grade Winner: Harold McNair (17) with 41 pts

Lady Winner: Trudi Mumford (30) with 33 pts

DTL’s:  Steve Hibbs  40,  Rod Boon  38,  Dick Sheehan  37,  Barry Dwyer  37,

Rob Saunders  36,  Max Taylor  36,  Ken Street  35,  Glenn Doolan  35.

NTP’s:  2nd – Garry Jansen;  5th – Dick Sheehan;  11th – P.Henshal;

13th – Rob Saunders;   15th – Rob Phoenix

EAGLES:  6th: Rob Phoenix:  7th: Glenn Doolan

TEAMS EVENT:

1st – Bandits (Rob Phoenix, Peter Grima, Phil Town, Brad Griffin) –  429 point total

2nd – Under the Radar (Peter Moss, Ron Davey, Dick Sheehan, Richie Parsonage)   384 point total

3rd –  The No Gooders (Ken Street, Charlie Street, Bruce Aplin, John Robinson) 374 point total.

SINGLES KNOCKOUT WINNER sponsored by the O’Connell Family – Paul Fogarty beat

Stewart Cluning 3 and 2.

 

Friday September 7.

Stableford

Winner: Daniel Nichols (21) with 42 pts on C/B

Runner Up: Duart Perrin (16) with 42 pts

DTL’s:  John Toyne  – 39,  Roger Barnes – 36,  Garry Jansen –  34,

Ross Anderson –    34.

Birdies:  2nd.  Brad Griffin;  5th Frank Hyett;  13th –  Bob Baldry, Rob Koppe, John Toyne;  15th –  Roger Mathison

 

LADIES

Wednesday, September 5.

 Stroke – Medal Day

Winner: Bev Keily (27) with 70 nett

Runner -Up: Jo Baker (31) 74 nett

Scratch winner- June Tickell 92

Down the Line: Trudi Mumford, Kerren Ludlow and Cherryl deppeler with 78 nett

Nearest the pin- 5th – June Tickell and the 15th – Kerren Ludlow

 

Putting – Bev Keily with 32 putts.

 

SENIORS

Tuesday 4 Sept 2018

Stableford 24 Players 1 Comp

Winner – John Lewis 22 points. R/u Harold McNair 19 on c/b.

DTL Ivan Grant, Max Taylor 19, Steve Lawrence, Steve Gould, Jenny Versteden 18 pts c/b.

NTP Duane Baker.    Bradmans – Glenn Doolan.

 

Thursday 6 June 2018

Stroke Monthly Medal 43 players.

Ladies M/M winner:   Olwyn Balfour nett 30. R/up Beth Lansdown 34.

Scratch winner June Tickell 41.

DTL Anne Outhred 35, Kerren Ludlow 36 nett.

NTP Karen MacGregor.

 

Mens Monthly Medal winner:  Hank Fiddelaers nett 28. R/up Paul Fogarty 30 nett.

Scratch winner Duane Baker 41 c/b.

DTL Geoff Pickburn 32, Rob Saunders, Graeme Harris, Peter Cooke, Les Pearce 33,

Glenn Doolan 34, Chris Labour 35.

Par 3 Comp – Paul Fogarty, Mike Cropley.

NTP Ian Outhred.   Bradmans – Helen Keith & Geoff Coulter.