Results for the week ending JUly 7th, 2019

Saturday, July 6th 2019.

Stroke  Monthly Medal, we had a field of 55 players

Medal Winner: Stewart Cluning (2) with 71 nett

Scratch Winner: Stewart Cluning with 73 gross

A Grade Winner: Stewart Cluning (2) with 71 nett

B Grade Winner: Bruce Speck (25) with 74 nett

DTL: Luke Bryant 72; Ross Anderson 73; Reno Borg 73;

Ray Wiseman 74;  Peter Moss 74;  Paul Fogarty 74;

Glen McCulloch 75;  John Tabuteau 75.

NTP’s:

2nd:      Reno Borg;  5th:      Luke Bryant (Pro Pin);  11th:    Stewart Cluning;

13th:    Bruce Aplin;  15th:    Brian Crawford

BIRDIES:  5th: Ray Wiseman;  11th: Luke Bryant;  13th: Noel Cornish, Peter Collier;

15th: Stewart Cluning

 

Friday, July 5

Stableford with 51 players.

A Grade Winner: Lockie Cornish (15) with 37 pts on C/B

B Grade Winner: Mark Smith (20) with 37 pts

DTL:  Peter Hobson 37;  Shirl Lappin 36;  Frank Hyett 35;

Ricky Dyt 34;  Graeme Meer  33;  Peter Trickett 32;  Wayne Marsden 32.

BIRDIES:  1 –  Frank Hyett;  13 – Mick Lewis.15/

 

 LADIES

Wednesday, 3rd July:

Stroke/Medal with 13 players

Winner: Donna Mellon (18) with 71 nett

Runner-up: Trudi Mumford (27) with 75 nett

Scratch Winner: Sam Caldow with 85

Down the Line: Anne Outhred with 77 nett, Kerren Ludlow and Bev Keily with 78 nett

Nearest the pin: 5th – Sue Rogers and the 11th – Sam Caldow

Next week’s comp: 10th July: Ladies Par

Starters next week- Kerren Ludlow and trudi Mumford. Checker, Jo Baker

 

SENIORS

Tuesday 2nd July, 2019.

Stableford   Players – 17

Winner: Akos Kerekes  (22) R/Up: Rob DeVries (21c/b)

DTL: Hank Fiddelaers (21) Reg Barsdell (19)

NTP:   Ray Williams  Bradman’s Award: Glenn Doolan

 

Thursday 4th July,  2019.

Stroke Monthly Medal   Players: 46

Ladies Monthly Medal Winner:  Marg Grant (34 c/b) R/up:  Silvia Brown (34c/b)

DTL: Karen MacGregor (36 c/b) Lyn Powell (36 c/b) Olive Robinson 36 (c/b)

NTP: Silvia Brown Scratch Winner: Bev Keily (48)    Bradmans Award: Pat Harris

 

Men’s Monthly Medal Winner: Rob Saunders (30)  R/Up: Ian Outhred (31)

DTL:  Graeme Harris (32) Ray Armistead (33 c/b) Ian Fry (33 c/b) Vic Hill (34) Duane Baker (35c/b)

NTP: Steve Gould Scratch Winner: Ray Williams (40)  Par 3 Event:  Ray Armistead, Rob Saunders.

Bradmans Award: Ed Hayward